Ma mäletan, et olin mingil hetkel Otto päeva planeerimisel täiesti hädas. Siis, kui esimesed paar kuud mööda said oli ta juba asjalik, aga ise veel ei mänginud ja endale tegevusi ei otsinud. Meil mõlemal tuli aeg-ajalt teineteisest tüdimus peale ja tundsin, et elu peab kuidagi huvitavamaks tegema. Tõsi, kellel vähegi võimalik, siis hea on käia beebiringides. Otto lihtsalt ei ole kunagi väga autosõitu armastanud ja igasugused sõitmised jäid kohe variantidest välja (täpsustan: kindlaks kellaajaks jõudmised, mingil hetkel käisin Ottoga lihtsalt ujumas). Nii ma hakkasingi erinevaid beebidele mõeldud tegevusi otsima. Mõned neist olid edukamad, kui teised. Samas peab silmas pidama, et emad näevad tihti ettevalmistusega 10-15 minutit vaeva ja laps huvitub reaalselt ainult pooleks minutiks, aga asi seegi. Mõned ideed:
1. Vaadake raamatuid. Just nii! Me elame väga heal ajal, kus beebisid, lapsi ja inimesi on nii palju uuritud, et vajalike vahendite leidmine pole keeruline. On olemas spetsiaalselt beebidele mõeldud (montessorilikud) raamatud, mis on valdavalt kontrastsete värvidega (must, valge, punane), et beebil oleks neid hea vaadata. Ottole sellised raamatud väga meeldisid ja ma näitasin talle neid juba paarikuusena. Järgmises postituses tutvustan meie pere lemmikraamatuid lähemalt ka.
2. Tee mängukaar põnevaks. Igasugused uued mänguasjad ja esemed on sinna alati teretulnud. Ja isegi mitte mänguasjad vaid täiesti argised asjad nagu juhtmed ja kilekotid (NB! Selliste asjadega tuleb ise kindlasti juures olla ja pilku mitte kõrvale keerata). Aeg-ajalt on hea kasutada mängukaarena ka teisi esemeid ja kohti. Ottole näiteks väga meeldis kui asjad rippusid vihmavarju või magamistoa lambi küljes.

3. Veetke autos aega. Mäletan, et oli talvisem aeg ja Otto üsna pikalt haige olnud. Toas olid kõik tegevused proovitud ja õues polnud veel Ottoga midagi teha (ta väga ei vaimustunud enda suure kombega ringi roomamisest). See oligi üks esimestest kordadest, kui Ottoga autosse mängima läksime (talle meeldib siiamaani seda iga päev teha). Oli päris põnev, kui kojamehed tööle panna või rooli sai näppida või armatuuril tuled vilkuma hakkasid.
4. Heeliumiga täidetud õhupall päästab päeva. Ma olin näinud küll netist neid rõõmsaid beebisid, kellele olid õhupallid nööridega käte või jalgade otsa seotud, aga ma ei teadnud, et see lõbu nii kaua võib kesta. Me ostsime sellise õhupalli alles seitsmenda kuu minisünnaks, aga oleks juba varemgi. Otto mängis sellega igatahes tühjaks saamiseni. Boonusena said meie kassid ka lõbustusest osa ja nööri otsa kinnitatud mänguasjaga möllata.

5. Peeglist vaatamine on nii põnev. Panime üsna tihti enda peeglit Otto jaoks põrandale pikali, sest peegli-beebi oli maru äge tüüp. Otto esimesed roomamiskatsed tulid ka sellepärast, et ta üritas ikka peegli poole liikuda. Peegli abiga on võimalik ka igasugu võimlemisharjutusi paremini teha ja mõnikord laps edukamalt riidesse saada.
6. Tekkidest ja patjadest onn ei ole ainult suurtele lastele. Beebidel võib ka seal maru põnev olla. Endale oli ka vahelduseks hea vaadata, et peaks vist mõned padjad-tekid juurde muretsema, siis saaks veel parema kindluse ehitada.

7. Kast asjadega vajab uudistamist. Mõnikord lasin Ottol lihtsalt kastis enda mänguasju välja võtta. Teine kord jällegi panin ta kasti sisse ja vaatasime igasuguseid tehnikavidinaid ja juhtmeid. Ühe variandina teipisin kasti ülemisele osale ka ruudustiku, et Otto nende vahelt asju välja saaks võtta.
8. Tegeluskandikuga on väga palju võimalusi. See oli meie peres põhiline hitt ja iga kord kui selle põrandale või söögitoolile sättisin oli Otto väga elevil. Kandiku peale panin näiteks 1) jahu, keedetud makaronid ja vesi (mingi osa jahust ja makaronidest läks ka söögiks); 2) jääkuubikud ja vesi (eriti hea oli siis, kui olid hambad tulemas); 3) vesi, pesukäsn, topsik, veemänguasjad (käsnast vee pigistamine oli super äge); 4) jogurt ja toiduvärvid (puhtalt seetõttu, et meil kodus ei olnud beebisõbralikke näpuvärve); 5) pehme mullivaht! (nõudepesu vahend, tuhksuhkur ja vesi)
9. Asjade päästmise missioon paneb silmad särama. Mina keerasin meie diivanilaua lihtsalt külili ja teipisin igasugused loomad ja asjad sinna külge. Otto päästis asjad lahti ja teip vajas ka kõvasti uurimist.

10. Kööginõudega askeldamine on parem kui mänguasjad. Ma arvan, et vispel, kulp ja pannilabidas on saanud rohkem mängimist, kui näiteks puidust klotsid või pallid, mille me Ottole ostnud oleme. Aga eks see pidigi tavaline olema, et spetsiaalselt beebidele/lastele mõeldud mänguasjad ei ole nii põnevad, kui kööginõud, puldid ja telefonid.

Kõikidest nendes tegevustes on midagi, mis arendab lapse üld- ja peenmotoorikat, laseb lahendada probleeme ning aitab kaasa meelte arengule. Ma tunnistan ausalt, et ma ei ole tegelikult Montessori pedagoogikaga põhjalikult tutvunud ja minu pakutud tegevused ei ole olnud siiani eriti läbi mõeldud. Olen tegutsenud instinktiivselt ja üritanud enda ja Otto elu lihtsalt põnevamaks teha. Nii nagu areneb minu laps, arenen ka mina lapsevanemana iga päev. Loodan aga, et see postitus annab kuni 10-kuuste põnnide vanematele vähemalt mingeidki ideid, kui endal neid puudu peaks jääma.
Mida teie pisikesed toas teha armastavad? Milliseid tegevusi olete proovinud ja kust leiad inspiratsiooni? Jagame mõtteid!