Jap, kasutame küll ja huvitaval kombel ma isegi ei pane enam tähele, et need meil kasutuses on. Selles mõttes, et riidest mähkmed ei olegi nii-iii hull möllamine kui võiks arvata ja see tuleb kuidagi iseenesest juba. Ma kindlasti ei mõista hukka inimesi, kes kasutavad ühekordseid mähkmeid ja ei tule mingit tõde kuulutama. Ma mõistan neid, sest meie ka kasutasime tavalisi mähkmeid Otto esimese poolaasta jooksul ning öine mähe on siiani ühekordne, aga ma tahaks lihtsalt julgustada riidekaid proovima. Panen kirja, kuidas meie riidekateni jõudsime ja milline see teekond siiani olnud on.

Alguses ei ole õrna aimugi milline mähkmetüüp võiks sobida ja ma arvan, et ma pole kunagi nii palju lugenud eri teemade kohta (nt näputoit, magamine, jalanõud jne) kui peale lapse saamist. Ma olen täiesti kindel, et noored emad on maailma kõige suuremad researcherid. Aga silme ees võtab lihtsalt kirjuks küll: taskumähkmed, kõik-kahes mähe, kõik-ühes mähe, mingid katted ja sisud ning villased mähkmed ja lanoliinitamine…. juba hakkas hirmus? Tegelikult tuleb lihtsalt vaadata, mis variant huvitav ja jõudumööda tundub ning ära proovida. Enamus mähkmeid on ühes suuruses ehk neid on võimalik reguleerida ja võimalik kasutada terve mähkme-ea jooksul. Oluline on, et mähkmel oleks kuivatunnet tekitav kiht (taskumähkmetel ja kõik-ühes mähketel on see olemas), piisavalt palju imavaid sisusid (marlist, mikrofiibrist, kanepist või bambusest – mis aga meeldib) ning niiskuskindel välimine kiht, mis märjal läbi ei lase lekkida.
Väga palju kasulikku infot on siin: http://www.mahkmed.eu/et/p/koik-riidest-mahkmetest
Mulle endale meeldivad väga ka riidest mähkmete postitused blogides (mistõttu ma arvan, et ma ise nii pikalt sel teemal kirjutama ei pea ja huvilised saavad edasi lugeda siit): https://lifeatlucky13.com/category/riidest-mahkmed/
Miks ma üldse riidest mähkmeid vaatama hakkasin? Sest need tundusid ägedad ja oleme ausad, mähkmetest tekkiv prügihunnik on meeletu. Otto oli selleks hetkeks lisatoidul, mis tähendas et ta kakas vähem (mitte enam iga päev) ja see tundus olevat hea aeg proovida. Jah, ma ei päästa sellega maailma, kuid ei tasu täiesti must-valgelt mõelda. Hetkel kulub päeva jooksul mähkmeid umbes 5-7 ning kui mõelda, et vaid üks neist lendab prügikasti (öine mähe), siis ma arvan, et ka see on väike võit. Paljud toovad välja ka pesu pesemiseks kuluva energia ja vee. Tõsi, me peseme pesu nüüd öösiti kui on odavam elekter, aga ma veel ei oska seda kulu rahaliselt ümber arvestada. See argument tundub olevat loodud nende poolt, kes ei viitsi riidest mähkmetega tegeleda, sest mis see alternatiiv veel oleks? Jah, on ka olemas elimination communication, kus loetakse lapse märguandeid ja pannakse ta potile juba väga varajases eas (mitte segamini ajada potitreeninguga, see on hoopis teine teema), kuid minu jaoks ja eriti esimese lapsega poleks see sobivaks variandiks olnud.

Ma ise arvasin, et ostan kõiki eri tüüpi mähkmeid ja küll kõik variandid kasutust leiavad. Esimesed taskumähkmed sain õnneks laenata (et aru saada, kas need riidekad meile üldse sobivad) ja samal ajal andsin sisse ka tellimuse mahkmed.eu lehel (tellisin paar taskumähet ja katet koos sisudega). Alles peale esimese tellimuse tegemist leidsin sellise Facebooki grupi nagu Riidest mähkmete KKK. Siiralt soovitan riidest mähkmete huvilistel grupiga liituda, sest seal saab otsida kõikide teemade kohta arutelusid ja küsimusi küsida ning kasutatult riidest mähkmeid osta. Mina ostsin sealt samuti kasutatud mähkmeid juurde ja siiani hoian pilgu peal, sest kunagi ei tea millal midagi põnevat müüakse, mida proovida tahaks. Kui aga kasutatud mähkmete ees hirm on, siis panen siia ka mõned lehed, kust on võimalik riidekaid soetada:
- http://www.mahkmed.eu
- https://www.lumman.ee
- https://www.opadii.ee
- https://www.nappyspot.eu
- https://www.babyshop.ee
- https://www.facebook.com/Pepsu.mahkmed
Ja ka mõned välismaised
- https://www.babipur.co.uk
- http://www.fill-your-pants.com
Igatahes alustasime umbes kümne laenatud ja ostetud mähkmega (nende seas näiteks Pilvi ja Alva taskumähkmed ning mõned Milovia taskukad ja katted) ja Facebooki grupist ostsin lisaks veel viis Baba+Boo taskumähet. See oli alustamise mõttes suhteliselt ideaalne arv, vähemalt meie jaoks. Nii oli piisav kogus alati olemas kui teised mähkmed olid parasjagu pesus või kuivamas.

Mõni aeg kasutasime neid mähkmeid, kuid siis tegin ikkagi tellimuse ka Fill Your Pants (FYP) ja mahkmed.eu lehelt, kust tellisin erinevaid mähkmeid proovimiseks juurde. Tegelikult oli mul mõningane eelarvamus, millised mähkmed meile kindlasti sobivad, aga ma olen väga rahul, et siiski katsetasin.
Ja hea oli, et ka uusi mähkmeid juurde tellisin, sest teiste mähkmetega olid teatud probleemid (ühtedel ammoniaagihais ja teistel eelmise kasutaja pesupulbri lõhn küljes veel peale mitmeid pesukordi), mistõttu pidin tegema neile süvapesu (tehakse vaid siis kui ei olda kindel eelmise kasutaja pesurutiini efektiivsuses, sest mähkmed võivad jääda mustaks või koguda endasse pesuvahendi jääke, kuid see on juba omaette teema). Mahkmed.eu lehelt tellitud mähkmetega pole näiteks siiani probleeme olnud, mistõttu soovitan kindlasti kasutatud mähkmete puhul need korralikult läbi pesta ja vajadusel teha läbi S&S (Strip & Sanitize).
Aga nüüd siis meie mähkmepargist ja eelistuste muutumisest. Näiteks meeldisid mulle alguses kõik-ühes tüüpi (all-in-one ehk AIO) mähkmed, sest nende puhul ei pidanud sisude kombineerimisele ja toppimisele mõtlema (ehk sarnasesid üsnagi tavamähkmetele).


Ma selles postituses väga pikka hinnangut ja ülevaadet nende kohta ei kirjuta (võib-olla tulevikus kui kellelgi on huvi). Nii palju aga ütlen, et keskmine (Thirsties) ei meeldinud, sest vajas siiski kuivahoidvat lappi (ehk fliisi) kuigi AIO-d võiksid minu silmis olla just kõige lihtsamini kasutatavad. Lemmikuks osutus parempoolne (Tickle Tots) kahjuks jäi see aga üsna ruttu väikeseks (aga need krõpskinnitused olid nii head). Müüsin need mähkmed edasi, sest need kuivavad megalt kaua ja sisude kombineerimine ja mähkmetesse panemine sai ka ikkagi käppa.
Taskumähkmete puhul oleme proovinud Alvababy, Pilvi, Baba+Boo, Mama Koala ja Milovia mähkmeid (nende puhul on siis vaja imavad sisud enne kasutamist “taskusse” panna).

Nagu ma juba mainisin siin esmane mähkmepark koosnes Alva ja Pilvi taskukatest, millele üsna ruttu lisandusid Baba+Boo mähkmed. Pilvisid käsi väga ei haaranud, sest nende krõpsud ei püsinud hästi kinni. Baba+Boo oli alguses mu vaieldamatu lemmik, sest disainid olid ülinunnud ja sees on topeltkumm, mistõttu lekkeid oli vähem kui Alvadega. Samas on Alva mähkmed väga hea hinna-kvaliteedi suhtega ja alustajale kindlasti mõnusad esimesteks mähkmeteks (millest mittesobivusel kahju ei hakka ja eelnimetatud grupis edasi saab müüa).


Alva ja Mama Koala mähkmetel on sisemine kangas veidi siledam ja ei lähe ka nii ruttu topiliseks. Baba+Boo, Pilvi ja Milovia taskukate kuivahoidvaks kihiks on fliis.

Pean tunnistama, et alguses mulle Milovia väga ei meeldinud. Põhjus selles, et nende mähkmete täite-ava on eespool, mitte taga, mis tähendab, et eri suuruses sisusid peab peab tasku sees eraldi kohendama. Poisslastega on just hea kui sisud saab ilusti ettepoole sättida (mistõttu Alva, Mama Koala ja Baba+Boo alguses rohkem meeldisid). Aga sel ajal keeldus Otto kategooriliselt igasugusest pikaliasendist mähkmevahetusel (eks ta oli varem ka protestinud ja keeranud, aga siis muutus see võimatuks). Martin tõi välja, et Miloviatel on üks trukirida, mistõttu on neid mähkmeid lihtsam püstisele/eest ära roomavale ja ma-ei-taha-ühtegi-mähet-jalga-ja-riiet-selga lapsele lõpuks ikkagi jalga panna.

Ehk kõigi teiste mähkmetega pidi panema kinni kuus trukki aga Miloviaga vaid neli (ja uskuge mind see vahe on meeletu). Niimoodi need Milovia taskukad meil põhilisteks mähkmeteks jäidki. Ostsin FB grupist neid veel kasutatult juurde.
Sel ajal proovisin uuesti kate + sisud ning kõik-kahes mähkmeid (sisu kinnitub trukiga katte külge). Varem ei saanud nendega hakkama, aga see nõuab lihtsalt harjumist ja harjutamist. Nende süsteem meeldis mulle juba esmasel lugemisel kõige rohkem: alati ei pea tervet mähet pessu viskama vaid ainult sisud. Katet saab uuesti kasutada (kui see pole kakane muidugi) – tõmbad lihtsalt niiske lapiga üle ja paned uued puhtad sisud.
Imsevimse mähe sai proovitud aga mulle ei meeldinud selle sisud üldse ning teised alternatiivid seal sees ei püsinud.
Kõige ilusama disainiga mähkmed on kindlasti olnud Bare&Boho kaks-ühes mähkmed. Meile need kahjuks üldse ei sobinud, sest jättis kas liiga tugevad randid reitele või kui sättisin lõdvemalt jalga, siis hakkasid lekkima. Proovisin küll igasugu nippe, aga paraku pidin need edasi müüma (mis ma neist ikka hoian, teistele mähkmetele ka ruumi vaja). Seega meil kaks-ühes mähkmetega ei vedanud.
Samas kate + sisud variandi puhul on kuulikindlad variandid Milovia ja kodumaine Pepsu. Katte sisse on hea ükskõik milliseid sisusid kombineerida, sest ei vaja kinnitamiseks trukke vaid püsivad ääre all.
Pepsu oma on veel eriti lihtne jalga saada, sest see on krõpsudega.
Pepsu on veel teinud revolutsioonilised mähkmed, mille olemasolust ma oleksin tahtnud kohe teada (oleksin osanud neid kohe rohkem osta, sest hind on veidi krõbe, aga kindlasti seda väärt) – riidest püksmähkmed. Super toode kui on kodus selline väänik, kes paigal ei püsi (ja kellega muidu ka juba püksmähkmeid kasutatakse).
Suurepärane mähe, millel saab trukid juba paika sättida (ja sisud ka) ja siis saavad selle mähkmevahetusega nii vanavanemad kui teised lapsehoidjad hakkama.
Praegu ongi mähkmepargis umbes 20 erinevat mähet, mis on igapäevases kasutuses ja rotatsioonis( Milovia katted ja taskumähkmed ning Pepsu kate ja püksmähe). Varuks olen jätnud mõned Alva, Mama Koala ja Baba+Boo mähkmed (kunagi ei tea, mil võib rohkem “õnnetusi” juhtuda).
Mähkmete hoiustamise, pesemise ja hooldamise kohta võiksin kirjutada lausa eraldi postituse, mida ma hetkel ei tee (aga ära iial ütle iial). Oluline on lihtsalt teada, et tänapäeval teeb suurema töö ära pesumasin ja kui toimiv rutiin on paigas, siis neid riidest mähkmeid ei pane isegi enam tähele. Meie perele igatahes see riidekate kasutamine sobib ja pole selles nii kontimurdvat midagi. Ise tahaksin veel leida mõne efektiivse öömähkme (sest usute või ei, aga viimasel ajal lekivad ka ühekordsed korralikult). Võib-olla uurin ka villapükste ja marlide varianti (kuigi tundub, et Otto kasvab selleks ajaks juba mähkmetest välja ja seda ma tema peal katsetada ei saa). Hoiustan mähkmed kindlasti järgmisele lapsele ka ja siis oskan ja tean juba varem pihta hakata (päris vastsündinu kõrvalt kindlasti mitte). Riidest mähkmete maailm on põnev ja kindlasti tänab loodus ka iga viskamata mähkme eest.
