Hei! Täna siis jälle riidest mähkmetest, aga seekord ilmselt viimast korda. Miks? Sest Otto on üle kuu aja juba (aasta ja 6-7-kuusena) põhimõtteliselt mähkmevaba! Juhhei!
Kui sa soovid tänast postitust kuulata, siis saad seda teha siin:
Väike vahekokkuvõte ka: mis seis siis on ja kuidas selle potitreeninguga läks? Last hakkasime potile panema vist umbes samal ajal, kui ta hakkas lisatoitu sööma (sest paralleelselt võtsime kasutusele ka riidest mähkmed, aga endal oli motivatsioon need paksemad hädad potti püüda, mis enamasti muidugi ei õnnestunud, aga see selleks). Alguses ei olnud see potilepanek midagi erilist, olime üsna laisad (hea kui kord paari päeva jooksul tuli meelde seda teha). Aga mida vanemaks põnn sai, seda rohkem üritasime potiga sellist “sõbralikku suhet” tekitada (raamaturiiul ja mänguasjad kõrvale ja potile aega veetma). Tundub, et on õnnestunud, sest päeva jooksul kulub nüüd 1-2 mähet (mõlemad uneajal, päevase puhul isegi ei juhtu enam äpardusi). Meie ise paneme loogilistel aegadel (peale magamist, enne õueminekut jne) lapse potile ja enamasti põhjusega. Hetkel on asjad ka nii kaugel, et Otto on hakanud ise potil käima (mõningaid õnnetusi juhtub siis, kui pükse jalast ära võtta ei jõua), mis on suuuuur võit. Mingit potitreeningut kui sellist ma tegema ei pidanud (kuigi ma olin selleks valmistunud veebiseminari kuulamise jms) ning meie peres läks see kuidagi sujuvalt ja loomulikult.

Mõni teist kindlasti mõtleb, et no misasja. Mis see mähkmevärk jälle siia puutub ja miks sellest vaja kirjutada on? Sest ma ise põrkasin ka nagu vastu seina, kui väikemees hakkas kenasti potil käima. Miks? Sest mähkmete vähenedes tekib probleem pesurutiini järgimises. See mähkmete pesemise teema on ka uskumatult laetud ja vastuoluline teema (kuidas musti mähkmeid hoiustada, millist pulbrit kasutada, kui palju pöördeid ja mis temperatuur on okei. jne jne jne jne). Põhiline on see, et igaüks leiaks endale sobiva pesurutiini. Ma ise sel teemal pikemalt ei peatuks, igaks juhuks. Aga ütlen seda, et meil oli pesurutiin ülihästi paigas, ühtegi probleemi ei esinenud, meie enda poolt uuena ostetud mähkmed ei haisenud kordagi ning mingeid lööbe- ja nahaprobleeme samuti mitte.
Aga milles siis mure? Meie kasutasime riidest mähkmeid, millele käisid sisse erinevad mähkmesisud. Materjale oli erinevaid: bambus, kanep ja mikrofiiber. Need sisud on aga mitmekihilised, mistõttu nõuavad kindlasti enne põhipesu ühte eelloputust. Varasemalt oli lihtne: päevas kogunes 4-5 mähet, mis ülepäeviti sai loputusse ja pessu visatud (kokku siis 6-10 mähet korraga). Nüüd tuli päeva jooksul max 3 mähet ja sellepärast ei tahtnud ma eelloputust küll eraldi tegema hakata (sest no see pesumasin tundus niiiiiii tühi, et seal lausa oleks vastu kajanud). Loputust tegemata ei soovinud ma ka kindlasti jätta, sest ma ei tahtnud, et mähkmesisud hakkaksid endasse kõike ebatarvilikku koguma (halvemal juhul võib seetõttu tekkida lapsele ammoniaagipõletus, aga see peab olema juba väga ekstreemselt halb pesurutiin ja/või tundlik laps). Igatahes pidin hakkama otsima uusi lahendusi.
Mis siis sai? Meie ise jätsime kasutusse veel mähkmekatted (nendesse saab panna väga erinevaid sisusid ja katet ei pea alati vahetama, kui see pole määrdunud) ning uue asjana võtsime kasutusele potitrennipüksid, lisaks ka ühekordsed mähkmed (i know…. aga, hear me out, ma olen üritanud ju juba maailma veidi päästa). Igatahes katete sisse läksid tavaliste mähkmesisude asemel nüüd marli + fliis (neid kasutasime õueskäikudel, autosõitudel jms aegadel), potitrenni püksid olid päevasel ajal kasutuses ning ühekordsed öösiti. Marlide eelis teiste sisude ees on nimelt see, et kuna neid peab ise voltima ning need pole mitmekihiliseks õmmeldud, siis pääseb ka sellest lisaloputuse probleemist. Lisaks kuivavad marlid ülikiiresti, mis on väga suur pluss. Potitrennipüksid on nagu aluspüksid, millele on selline imav kiht juba pükste sisse õmmeldud. Ülimugav kasutada, kui oled kuskil mujal, kui kodus (kodus saab ju palja p-ga ringi käia). Mis puutub ühekordsetesse mähkmetesse, siis jah, ega käsi ei tõusnud kohe neid uuesti kasutusele võtma, aga ma lihtsalt ei leidnud muud varianti. Ma ise üritan pigem positiivselt mõelda, et kui palju meie suutsime ikkagi prügi vähem tekitada selle mähkme-ea jooksul ja ma usun, et see panus planeedi heaolu jaoks on täiesti okei.

Oeh, sellele teemale sai ka nüüd kriips alla tõmmatud. Oli põnev aeg, kus sai igasugu asju katsetada ja proovida. Eks nüüd tulevad uued väljakutsed (Ottol on JUBA see “mina ise” periood, uuuhhh jummel, see on aga uue postituse teema 😀 )