Riidest mähkmed: mida öösel kasutada?

Taaskord kirjutan riidekatest, sest öiste lahenduste leidmine oli meie jaoks paras seiklus. Ma olin varemgi proovinud enda olemasoleva mähkmepargi hulgast leida mingeid variante, mida ööseks Ottole jalga panna. Üks kombinatsioon, mis mõnikord ka töötas oli Milovia kate, Milovia L sisu (kuivahoidva fliispinnaga), TotsBots Peenut Pad bambusimu ja Milovia Miloboo bambusimu (kõik tooted ostetud http://www.mahkmed.eu lehelt).

Vasakult: TotsBots Peenut Pad, Milovia L sisu ja Miloboo bambusimu koos Milovia kattega

Samas oli see variant selline, mis lõpuks ikkagi lekkis ja nii kasutasime taas öösiti ühekordseid mähkmeid. Selle hetkeni kuni ka ühekordsed mähkmed hakkasid lekkima. Iga jumala öö. Ma tegelikult olin tekkinud olukorra pärast veidi kurb, sest ma ei tahtnud, et nii palju ühekordseid kuluks. Siis mõtlesingi, et okei, kui niikuinii peab öösel mähet vahetama, siis parem olgu need ikkagi riidest mähkmed ja hakkasin paralleelselt öiste mähkmete kohta lähemalt uurima ka. Mainin igaks juhuks, et sel hetkel kui ma öist varianti otsima hakkasin oli Otto 10-kuune ja üle 10 kg kaaluv põnn, kes veel öösiti sõi. Ehk väiksema lapsega võivad nö lahjemad variandid olemasolevast mähkmepargist ka edukalt toimida, meil lihtsalt on vist mingi superpissijaga tegemist. Niisiis kirjutasin Facebookis Riidest mähkmete KKK gruppi enda murest ja sain päris palju vastuseid ja soovitusi nii mähkmete kui ka katete osas.

Valdavalt soovitati mulle vormiõmmeldud sisemähkmeid, mida me polnud varem üldse proovinud. Kui ma riidekatega alustasin, siis need tundusid lihtsalt topelt töö – kõigepealt sisemine mähe jalga ja siis veel kate ka peale, sest muidu tuleb kõik märg mähkmest läbi.

Aga kuna need pidid kõige töökindlamad olema, siis hakkasin ikkagi nende seast valima. Kõige positiivsema kirjeldusega jäi silma Baby Beehinds Night Nappy (meil siis kasutusel suurem suurus).

Nagu näha, siis koosneb see vormiõmmeldud mähkmest ja lisaimust (võimalik trukkidega mähkme külge kinnitada). Lisaimu on võimalik voltida vastavalt sellele, kuidas vajalik on (poisslastel läheb rohkem imavust vaja eespool, tüdrukutel pigem keskel). Selle mähkme puhul on positiivne ka see, et sisepind on nii mähkmel kui ka lisaimul kaetud fliisiga. Kuivatunnet tekitav fliiskiht on suureks plussiks, et lapsel märga tunnet ei tekiks ja ta ebamugavustunde pärast üles ei ärkaks. Kinnitus on trukkidega ja kahel real, mistõttu jalga saamine on mõnikord keerukas (eriti paar esimest korda), aga saab hakkama. Siiani on see lemmikmähe, mida ostsin ühe veel juurde, sest tõesti imab hästi ja öist vahetust ei pea tegema (ostetud www. nappyspot.eu lehelt). Miinusena võib välja tuua selle, et kuna tegemist on suures osas naturaalse materjaliga (puuvill) ja kihte on palju, siis see mähe kuivab väga kaua (meil õues nööril terve päev, toas aga ööpäev kindlasti).

Lisaks kiideti riidest mähkmete grupis veel Mommy Mouse XL Polar mähet ja sama firma Polar Air mähet (ostetud www.lumman.ee lehelt).

Mommy Mouse mähkmed koosnevad samuti sisemähkmest ja kahest erineva suurusega lisaimust (mõlemad sisud on võimalik kinnitada nii eraldi kui ka koos trukkidega mähkmesse).

Need tundusid olevat väga head mähkmed, sest sisemine osa on mikrofiibrist, mis tähendab, et imavus on väga suur ja kuivamise aeg ka kiirem kui naturaalsetel materjalidel (nagu puuvill või kanep). Polar variant on kaetud kuivahoidva fliisiga, Polar Air on aga spordiriiete voodrile sarnasest materjalist. Need, kes on kasutanud näiteks Milovia Coolmax taskumähkmeid teavad, milline see materjal umbes on. Kuigi tootjapoolne info on, et ka see materjal hoiab kuivatunnet ja samas on hea õhu läbi laskvusega, siis mina olen igaks juhuks ikkagi fliiskihi ka veel lisaks pannud.

Mommy Mouse Polar (vasakul) ja Mommy Mouse Polar Air materjali erinevus

Meile kahjuks need mähkmed üldse ei sobinud, kuigi ma oleksin väga tahtnud. Nende mähkmete disain on tegelikult hästi läbimõeldud ja jala-avad tehtud selliselt, et lekkeid ei esineks ja materjali kiiresti kuivamine ka suureks plussiks. Kuna me peseme pesu ülepäeviti, siis ma arvasin, et paar kiiremini kuivavat mähet oleks hea lahendus siis, kui on kuskile mujale ööseks minek ja on öiseid mähkmeid oleks ka erinevaid variante. Tegelikkuses ei istunud see mähe üldse hästi jalga (vähemalt meil. Mähkmegrupis oli aga mitmeid inimesi, kellel see on eduka lahendusena kasutuses). Eespoolt oli värvel kuidagi väga madalal ja sellepärast need ka lekkisid kui Otto kõhuli magas. Lisaks oli see pamp väga suur, mis iseenesest ei olegi midagi hullu (ka Baby BeeHinds on üsna suur pamp), aga öösiti oli näha, et Ottol on end lausa raske selle mähkme pärast keerata (Baby BeeHindsiga seda probleemi ei ole). Proovisin ka ilma lisaimudeta seda mähet kasutada, aga siis jäi see lahjaks ja Otto ärkas keset ööd jälle lekkimise peale üles. Meil need kahjuks kasutust ei leia ja ilmselt vaatan, et ehk keegi soovib neid veel proovida.

Kolmanda variandina proovisime veel Petit Lulu Maxi Night vormiõmmeldud sisemähet (www.mahkmed.eu lehelt).

Petit Lulu Maxi Night

See mähe on samuti suures osas bambusest ja puuvillast, mistõttu kuivab kaua ja täieliku imavuse saavutamiseks peab mähkme korralikult sisse töötama (tootjapoolne soovitus on mähe isegi 6-7 korda läbi pesta). Mähkmel on kaasas üks pikk (trukiga kinnitatav) ja üks lühike lisaimu.

Miinusena ei ole mähkmel fliiskihti, mistõttu tuleb ka see veel ise pealmiseks kihiks panna. Antud mähkmel on trukk-kinnitus, mistõttu on jalga panemisel veidi rohkem jebimist, aga see-eest istub jalas hästi (www.mahkmed.eu lehel on olemas ka krõpskinnitusega versioon). Ütleme nii, et hommikuks on see mähe ikka viimse piirini täis ja ilmselt läheb ka see mähe varsti pidevast kasutusest välja, aga hetkel veel täiesti töötab.

Viimase variandina võtsin kasutusele TotsBots Bamboozle Stretch bambusest vormiõmmeldud sisemähkme suuruses 2. Võrreldes Petit Lulu mähkmega on hea see, et kinnitada saab mähkme krõpsudega, mistõttu käib see protsess kiiremini.

Samas on Bamboozle mähkmel kaasas vaid üks lisasisu, millest meil igatahes jäi väheks. Õnneks on mul olemas sama firma lisaimud, mida saab väga hästi ka selles mähkmes kasutada. Ehk meil ongi kasutuses siis Bamboozle Stretch koos Peenut Pad-iga. Lisaks veel ka fliiskiht, sest ka sel mähkmel endal puudub kuivahoidev kiht. Bamboozle Stretchi on olemas ka suurus 3, mille ilmselt varsti ostma peab, sest suurus 2 mähe hakkab väikeseks jääma.

Vasakul TotsBots Peenut Pad lisaimu, mida kasutame originaal sisu asemel (paremal)

Järgmisena tahakski Bamboozle Stretch nr 3 suuruses proovida (www.mahkmed.eu lehelt) ja ka Ella’s House Bum Hugger öist mähet XL suuruses (www.nappyspot.eu). Sest kuigi meile neljast öömähkmest täiesti piisab, siis nagu öeldud: Petit Lulu ja Bamboozle vajavad varsti asendamist.

Kõik need mähkmed, millest kirjutasin ja mida plaanin juurde osta vajavad ka veekindlat mähkmekatet. Katetest esimestena proovisin endale tuttavaks saanud PUL katteid, mis on truki või krõpsuga kinnitatavad. Need on veidi suuremas suuruses kui päevasel ajal muidu kasutan (olemasolevad katted ei mahtunud nendele öistele pampudele ümber).

Little Lamb nr 2 (vasakul) ja Thirsties Duo Wrap mähkmekatted.

Little Lamb kate (www.mahkmed.eu) oli täitsa hästi kasutatav ja sobis lõikelt üsna kenasti. Samas mõned korrad esines ikkagi lekkeid ka, enamus neist olid muidugi Mommy Mouse mähkmetega, teiste sisemähkmetega seda muret polnud. Thisties (www.nappyspot.eu) mähe oli aga täiesti mõttetu, sest jättis tõesti jubedad randid ja selle katte jätsin üsna ruttu mähkmepargist välja, sest tundus, et Ottol on väga ebamugav.

Seepeale otsisin veel uusi variante ja leidsin Petit Lulu PUL materjalist veekindlad mähkmekattepüksid.

Petit Lulu mähkmekatted

Need on eelmistega võrreldes palju paremad, sest esiteks on neid kergem sisemähkmele pealmiseks katteks peale tõmmata ja teiseks ei jäta need rante ning tunduvad ka jalas palju mugavamad. Meil on need suuruses XL ja näevad Otto jalas veel naljakad välja (oleks võinud osta L suuruse), aga kasutan neid eelmiste katetega võrreldes tihedamini.

Kõige suurem vaimustus on mul aga villapükstest. Ma küll eelmises riidest mähkmete postituses mainisin, et tahaks neid proovida, aga ma ei arvanud, et nendeni oma esimese lapsega üldse jõuan. Villapüksid niiskuskindla kattena tundusid veidrad, sest peale igat kasutuskorda tuleb need lihtsalt tuulduma panna. Pesta võiks umbes iga paari nädala tagant ja lanoliinitada kord kuus. Hetkel on meil kodus neli paari villapükse.

Vasakul kodumaine BUUH ja paremal Petit Lulu villakatted
Disana villapüksid

Minu enda käsi ei tõusnud esialgu villapükste poole minu enda eelarvamuste tõttu. Kuidas ei pese seda katet iga kord läbi, see ju ometi saab pissiseks? Kas villakate tõesti ei lase tilkagi läbi? Kas ma saan selle lanoliinitamisega hakkama ja kuidas seda üldse teha?

Samas ma olen ise lõngapoes töötanud ja ma tean väga hästi, et villal on endal desinfitseerivad omadused olemas, mistõttu tõesti ei olegi vaja villaseid asju nii tihti pesta. Olen ma neid katteid peale tuuldumist nuusutanud küll ja no ei haise see millegi ebameeldiva järgi. Villakate tõesti ei lasegi midagi läbi (esimene leke oli peale paarinädast kasutamist täna öösel ja ilmselt vajab kate lihtsalt lanoliinitamist). Samas iga villakate öiseks kasutamiseks ei sobi. Öiseks kasutamiseks on paremad villapüksid, millel on rohkem kihte või paksem materjal. Seetõttu valisingi enda mähkmeparki kodumaise BUUH villakatted, Petit Lulu mähkmepüksid ja Disana villapüksid. BUUH villapükstega on kõige lihtsam alustada, sest need on tehtud taaskasutatud materjalidest (juba kasutuses olnud villased kampsunid jms esemed), mis tähendab, et ei ole ohtu, et püksid kuidagi veniks või liialt kokku tõmbuks (õige hoolduse puhul muidugi). Lisaks on need ka juba lanoliinitatud ja saab kohe kasutama hakata (võimalik saada siit: http://buuh.ee/villased-mahkmepuksid).

Lisaks soetasin Petit Lulu villapüksid (www.mahkmed.eu), sest need tundusid olevat ka mõnusad õhukesed katted. Peale mõningast uurimist sain aga aru, et Disana püksid võivad küll paksud tunduda, aga arvustuste kohaselt on üsna töökindel variant. Disana püksid on soovitatav võtta kindlasti number suuremad (eriti öist mähkmepampu arvestades). Eestis müüb Disanat Looduspere pood, kuid mina pidin tellima https://www.thenappylady.co.uk lehelt.

Disana enda tooteinfo kohaselt võib neid kohe kasutama hakata. Võtsingi need pakist välja ja panin samal õhtul ka Ottole jalga ja no nii mõnusad tundusid jalas. Kahjuks aga teisel ööl andsid siiski läbi ja panin need pessu. Facebookis on grupp Woolly bum mums- Cloth nappy covers, kus aga väideti, et Disana vajab kindlasti vähemalt kolme lanoliinitamist, et veekindlaks saada. Seega pole nende osas veel alla andnud ja tegin esimesed lanoliinitamised ka juba ära. Ei olnudki nii keeruline kui arvata võiks ja õnneks ei pea seda ka tihti tegema.

Lanoliinitamisest endast ma siin kirjutama ei hakka. Mina kasutasin www.lumman.ee lehelt saadud tahket lanoliini ja seebihelbeid. Lanoliini saab osta ka vedelal kujul Looduspere poest.

Fliiside osas olid mul varasemalt olemas TotsBots kuiva hoidvad fliislapid, kuid öiseks variandiks tundusid need liiga kitsad. Julgen soovitada laiemaid variante nagu Mommy Mouse kuivahoidev kiht Micropolar (www.lumman.ee), Milovia kuivahoidev fliislapp (www.mahkmed.eu) või ka Mommy Mouse Junior Polar sisu (millel on kuivahoidvale kihile lisaks ka imav funktsioon).

Üleval Milovia fliislapp, alumine rida vasakult: TotsBots fliislapp, Mommy Mouse Junior Polar ning Mommy Mouse micropolar

Need, kes parasjagu öist lahendust otsivad, siis soovitan soojalt ja ühe suuruse võrra suuremad pidžaamad osta, sest öised pambud teevad alumise osa suuremaks ja nii on lihtsam lukke kinni saada.

Viimane kuu on olnud üks põnev katsetamine ja praegused öised lahendused töötavad üsna edukalt. Taaskord hea näide sellest, kuidas ei tasu eelarvamustes kinni olla ja millegi uue proovimine ei võta tegelikult tükki küljest. Alati on võimalus tuttavate asjade poole tagasi pöörduda.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga