Remont 1.osa: kui terve elu tuleb jälle kokku kolida

Mis siis uut? Ühelt poolt kõik, teistpidi jällegi mitte midagi. Terrass sai igatahes vahepeal valmis ja selle üle on väga hea meel. Terrassi ehitamise kohta teen varsti ka eraldi postituse. Aga teistest asjadest ka kohe lähemalt…

Valmis terrass

Teadsime, et sel suvel tahame suurema remondi ära teha. Meie puhul tähendas see põrandalaudade vahetamist, lagede korrastamist ja uute küttekollete tegemist.

Kui Martin terrassi tegema hakkas, siis saime kinnitust enda kahtlustele, et lisaks mõnele mädanenud seinapalgile on suured probleemid ka põrandaga. Kuna pidime maja seinas palgi ära vahetama, siis oli selle käigus näha ka põranda profiil.

Ja eks me midagi sellist kartsimegi, sest ma olen varemgi maininud, et talvel olid meil põrandad ilma liialdamata üsna külmad. Vana põrand oli alles jäetud ja see kõik mädanes. Vanadele põrandalaudadele oli peale pandud kile (ühes kohas oli isegi vaip alles jäetud) sinna peale valatud kergkruusaga segu. Segu peale pandud veel üks kilekiht ning kilele peale omakorda saepuruplaadid, mille peal olid höövellauad (mitte põrandalauad). Need lauad olid viimistletud linaõliga (suurema mööbli all nagu diivan ja kapid olid lauad üldse ilma viimistluseta). Kuna põranda all puudus igasugune isolatsioon, siis oligi see meil põhimõtteliselt külmasillaks.

Põrand kui külmasild (Soojuskaameraga tehtud pilt)

Vana põranda all oli muld ning põrandapalgid ja ka vana põrand juba otsapidi mulla sees ja mädanenud. Siis sai selgeks, et me ei vaheta vaid põrandalaudu vaid tegemisele läheb kogu kupatus. See tähendas praeguste laudade üles võtmist, vana põranda ja selle peal olevate kihtide lammutamist ja mulla välja kaevamist, et teha korralik ja isolatsiooniga põrand.

Fakt oli see, et see tuleb ära teha. Paremal juhul oleks meil ka edaspidi talvel põrand väga külm olnud, halvemal juhul oleks mingi hetk põrand sisse vajunud ja/või veel rohkem kahjureid tuppa tunginud (ma polegi blogis maininud meie lõputuid võitlusi sipelgate ja jooksiklastega). Parema juhu elasime eelmise talvega üle, kuigi peab mainima, et talv oli suhteliselt soe. Samas Ottole pidime ikkagi elektrilise soojendusteki ja villaseid asju põrandale panema, kui ta juba keeras ja roomama õppis, sest tõesti hakkas endalgi põrandal istudes jahe. Halvemat varianti pole mõtet ootama jääda ning kes teab, milline selle aasta talv tuleb.

Ülemine korrus on endiselt välja ehitamata, mis tähendaski seda, et kogu mööbel ja elamine oli vaja kokku kolida ja lammutama hakata. Meil olid erinevate tubade kohta juba mingid nimekirjad vajalikest töödest tekkinud ja plaanisimegi need remondi käigus korraga ära teha. Kirjeldangi toa kaupa, millised plaanid olid ja mis üllatused meid jälle saatnud on…

Magamistoa puhul teadsime, et tagumises nurgas on mädanenud palgid, mille tahtsime ka kindlasti korraga ära vahetada. Kahjuks pole mul ühtegi pilti konkreetselt nendest palkidest, aga see magamistoa nurk oli ainukene koht, mille eelmine omanik meile puudusena välja tõi. Mingil hetkel lasime sinna nurka ise suvalise liimpuidust plaadi ette, sest sein hullult pudises ja reaalselt oli tunda kui tuul sealtpoolt puhus.

Kuna ülemisele korrusele on magamistuba juba planeeritud, siis otsustasime, et praeguse magamistoa ja elutoa vahel oleva seina lõhume ka maha, et tekiks avaram ruum. Lisaks on trepp planeeritud sellesse nurka, kus hetkel asub meie voodi. Kogu selle lammutamise käigus oli seega mõistlik jätta lakke ka tulevase trepi jaoks ava. Lisaks oli meil ülemise korruse tegemisest alates lakke tõmmatud kiled, sest ka laeviimistlus polnud jätkusuutlik.

Lagi magamistoas (koos ühe kukkunud krohvijupiga)

Palgid olid küll mingil määral välja puhastatud, kuid nende vahel olnud krohv pudenes laest juba enne, kui ülemist korrust tegema hakkasime.

Lagi enne kilede panemist

Plaanis oli lagi täiesti puhtaks teha ja vaid laepalgid alles jätta. Kuna endised põrandal olnud lauad pole selleks funktsiooniks mõeldud, siis plaanisime need hoopis lakke panna.

Seega magamistoa esialgne tööde nimekiri oli:

  • Põrandalauad üles võtta
  • Eemaldada vana põrand mullani
  • Mädanenud palgid vahetada
  • Lagi korda
  • Jätta lakke trepiava
  • Lõhkuda ahi
  • Eemaldada magamistoa ja elutoa vaheline sein
  • Uus põrand
  • Seintele viimistlus

Magamistoa palgi vahetamisel sai aga selgeks see, et vundamendi nurk oli ära vajunud. Seega pidi vundamendi parandamisega ka veel tegelema.

Lisaks olid ka magamistoa riidekapi taga seinad, millel valge krohvilaadne viimistlus. Me lootsime, et selle taga on mädanenud palgid juba vahetatud ja fibo plokkidega asendatud (osades kohtades on seda kenasti tehtud), kuid kartsime, et sealt tagant võivad mädanenud palgid välja tulla. Arvasime, et igaks juhuks peaks need ikka üle vaatama.

Lammutamise käigus sai selgeks, et kapi taga olev sein on täiesti mädanenud. Seal taga on aga sahver, kus olid seinale kinnitatud riiulid.

Ma päriselt imestan, et kuidas see sein varem järgi ei andnud (arvestades seda, kuidas me koroona eriolukorra ajal ka toiduvarusid kogusime), sest see oli põhimõtteliselt nagu tolm.

Veidi hirmus on ikkagi mõelda, et kui parasjagu oleksime Ottoga seal olnud, kui miskit alla oleks varisenud, mis saanud oleks. Aga õnneks piirdub see meie jaoks vaid lisatööga:

  • Sahvri ja magamistoa vahelt sein maha
  • Laduda uus sein + viimistlus

Sahver oli siis selline ruum, kus esialgu plaanisime lihtsalt truubi maha lammutada (truup asetses nii elutoas, köögis, sahvris ja ka otsapidi magamistoas). Aga nagu ma juba eelnevalt mainisin, siis pidime ikkagi terve sahvri seina maha lammutama, et see suvalisel hetkel kokku ei variseks.

Elutoas olid tegemist vajavad tööd tegelikult magamistoaga üsna sarnased. Põrand ja lagi on elutoas samasugused nagu magamistoaski. Ahi ise juba paikneb nende kahe toa vahel. Ainus erinevus oli lihtsalt see, et ka truup vajas lammutamist (paikneb elutoa ja köögi vahel).

Lisaks panime ajutiselt elutoa ja terrassi vahele akna, mis on mõeldud tegelikult ülemisele korrusele (palgi vahetamisel tahtsime ukse ava juba ära teha, kuid uks polnud veel valmis saanud). Nüüd on aeg see ukse vastu vahetada.

Elutoa tööde nimekiri:

  • Põrandalauad üles võtta
  • Põrand korda teha
  • Lagi korda
  • Ahi lammutada
  • Truup lammutada
  • Terrassi uks paigaldada
  • Magamistoa ja elutoa vaheline sein lammutada
  • Uus põrand
  • Seintele viimistlus

Köögis me suuremaid töid ei plaaninud, aga mõistlik oli kogu lammutamisega ikkagi küttekolded eemaldada ja uued teha. Pliit tundus küll pigem uuendatud ja korralik, kuid juba näiteks pliidiraua tõttu soovisime selle välja vahetada.

Pliit sissekolimisel

Seega palju töid kööki ei jäänud:

  • Truup + pliit lammutada
  • Uus truup ja pliit asemele

Tööde nimekiri sai üsna pikk ja hetkel on meie maja täiesti poolik ja kohapeal elamist ei võimalda. Lammutamisest ja kõige uue ehitamisest kirjutan täpsemalt järgmisel korral. Seniks väike sneak-peak praegustest varemetest.

1 thought on “Remont 1.osa: kui terve elu tuleb jälle kokku kolida”

  1. Pingback: Remont: Mis seisus siis maja on ja millised on plaanid edaspidiseks? - Appo kodu

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga